صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
سازمان توسعه تجارت ایران تشریح کرد:
برنامه‌های اولویت‌دار میز صنایع نوین، دانش بنیان و دارو ایران

 

دبیر میز صنایع نوین و پیشرفته سازمان توسعه تجارت ایران، برنامه‌های میز صنایع نوین، دانش‌بنیان و دارو را در پنج بند تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، اکبر گداری، در خصوص برنامه‌های اولویت‌دار این میز اظهار داشت: برگزاری جلسات تخصصی رسوخ فناوری در صنایع صادراتی کشور با هدف ایجاد مزیت رقابتی در حوزه‌های نساجی، مصالح ساختمانی، نفت و گاز و ... ، اجرای برنامه توانمندسازی 30 شرکت دانش‌بنیان با صادرات صفر و ارتقا به صادرات 100 هزار دلار، برگزاری میز توسعه صادرات دارو با هدف بررسی مشکلات صادرات صنایع دارویی(داروهای معمول، داروهای بایو، نانو و داروهای هوشمند)، برگزاری میز بررسی صادرات محصولات و ماشین‌آلات لیزر و فوتونیک، برگزاری جلسات میز بررسی توسعه صادرات محصولات زیست فناوری (بیوتکنولوژی) و انجام طرح‌های مطالعاتی تکنولوژی‌های پیشران (اینترنت اشیا، داده‌کاوی، هوش مصنوعی و بلاک‌چین) از جمله برنامه‌های میز صنایع نوین، دانش بنیان و دارو هستند.

وی افزود: یکی از مدل‌های موفق تجاری‌سازی فناوری و همچنین بهبود عملکرد صنایع بزرگ، همکاری صنایع با فناوران و قرار گرفتن شرکت‌های دانش بنیان در زنجیره ارزش شرکت‌های صنعتی بزرگ است. لذا این جلسات با هدف ایجاد مزیت رقابتی برای شرکت‌های بزرگ صنعتی و تجاری‌سازی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

دبیر میز صنایع نوین و پیشرفته ادامه داد: به عنوان نمونه جلسه رسوخ فناوری بین یک شرکت دانش‌بنیان دارای فناوری تولید الیاف ضدلک و شرکت‌های نساجی و تولیدکننده فرش می‌تواند منجر به تجاری‌سازی فناوری و تولید فرش ضدلک شود. فرش ضد لک یک محصول با مزیت رقابتی است که می‌‎تواند مشتریان متفاوتی را جذب کند.

گداری در مورد اجرای برنامه توانمندسازی 30 شرکت دانش‌بنیان با صادرات صفر و ارتقا به صادرات 100 هزار دلار گفت: هم اکنون بیش از 4500 شرکت دانش‌بنیان مورد تایید معاونت علمی و فناوری در کشور در حال فعالیت هستند که بیش از 200 شرکت موفق به صادرات محصولات خویش شده‌اند. هدف از اجرای برنامه توانمندسازی 30 شرکت دانش‌بنیان، ارتقای پتانسیل‌های تولیدی و صادراتی محصولات شرکت‌های مذکور به نحوی که در سال 1399 به صادرات حداقل 100 هزار دلار برسند. این برنامه قرار است با همکاری این سازمان، کریدور صادرات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی اجرایی شود.

وی بیان داشت: در این مسیر پنج گام طراحی شده که شامل شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان دارای ظرفیت صادراتی، بررسی شرکت‌های دارای ظرفیت صادراتی و گزینش 30 شرکت برتر، تدوین برنامه کسب و کار صادراتی، اجرای مرحله اول برنامه کسب و کار صادراتی، اجرای مرحله دوم و عملیاتی کسب و کار صادراتی است.

 

 تاریخ انتشار:1398/11/13  ساعت درج:٠٩:٢٠  شماره خبر:٨٧٣٢  بازدید:306

  نسخه چاپي


خروج