صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
میز ملی گوجه فرنگی با حضور معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در استان بوشهر برگزار شد
مهم‌ترین مشکل صادرات محصولات کشاورزی نبود تشکل‌های منسجم کالایی است

 

در این نشست حمید زادبوم با تاکید بر نگاه استانی به عنوان یکی از ارکان سیاست‌های صادراتی کشور، تشکیل میزهای کالایی را یکی از مناسب‌ترین سیاست‌ها برای بررسی مسائل و مشکلات صادرکنندگان با محوریت کالا خواند و افزود: امروز مهم‌ترین مشکل صادرات در حوزه کشاورزی، عدم انسجام صادرکنندگان و نبود تشکل‌های منسجم کالایی است.

وی مطالعه و پژوهش بازارهای صادراتی در کالاهای مزیت‌دار و رقابتی را پیش نیاز صادرات در این حوزه دانست و افزود: 15 کشور همسایه ظرفیت و پتانسیل صادراتی ویژه‌ای برای صادرات محصولات کشاورزی دارند و لازم است با درایت و پشتکار این بازارها را به عنوان بازار هدف صادراتی مورد مطالعه قرار دهیم.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ما در تلاشیم صادرات صادرکنندگان حرفه‌ای را تضمین کنیم، افزود: تعرفه فصلی برای واردات و صادرات، عوارض صادراتی در صورت لزوم برای کالاهایی که ارزش افزوده کم و کالاهایی که در تنظیم بازار تاثیرگذارند، طی یک برنامه پیشنهادی در حال بررسی و تدوین است که به برنامه‌ریزی تولیدکنندگان و صادرکنندگان کمک خواهد کرد.

معاون وزیر صمت، پایانه صادراتی هوایی برای صادرات گوجه فرنگی را یکی از بهترین راه‌ها برای صادرات این محصول دانست و افزود: این نوع صادرات نیاز به مشارکت صادرکنندگان و سوق به سوی مگاپروژه‌ها دارد.

در ادامه، سیدحسین حسینی محمدی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر با ارائه گزارشی از شرایط تولید و صادرات این محصول در کشور و به ویژه استان، موارد حمایتی برای صادرات گوجه‌فرنگی را تبیین کرد. در ادامه نشست نیز تولیدکنندگان، صادرکنندگان و کارشناسان مرتبط، با بحث و تبادل نظر، شرایط توسعه صادرات این محصول را واکاوی کردند.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/10/14  ساعت درج:١٤:٤٠  شماره خبر:٨٦٥٤  بازدید:441

  نسخه چاپي


خروج