صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
ملاحظات مهم در شیوه محاسبه آمارهای تجارت در چارچوب موافقتنامه ایران و اوراسیا/واردات کالاهای اساسی از اوراسیا بدون ارائه تخفیف تعرفه ای در مقابل صادرات پسته و فرش و خرمای ایران با تعرفه صفر

 

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در جلسه هماهنگی کارگروه مشترک موافقتنامه موقت بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به آمارهای تجارت بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا عنوان کرد: لازم است در شیوۀ اعلام آمار تجارت در اقلام مشمول موافقتنامه موقت بین ج.ا ایران و این اتحادیه اصلاحاتی صورت پذیرد و بین واردات کالاهای مشمول تخفیف تعرفه و واردات کالاهایی که بدون تخفیف و  با تعرفه ای همانند سایر کشورها از اتحادیه اقتصادی اوراسیا وارد می شوند و همینطور نوع کالاها تفکیک قائل شد .

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم اظهار داشت: لازم است ملاحظات در تحلیل‌های آماری و تحقیقات در خصوص تجارت بین ج.ا ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در چارچوب موافقتنامه مذکور، مورد توجه ویژه قرار گیرد تا منجر به برداشت‌های ناصحیح در خصوص میزان واردات و صادرات ناشی از تخفیف تعرفه ای این موافقتنامه نشود.

وی افزود: با توجه به تغییرات کتاب مقررات در سال 1398، فهرست ترجیحات اعطایی ایران به اوراسیا ، شامل 380 ردیف کد هشت رقمی شده است که از این تعداد در 170  ردیف هیچ گونه تخفیفی به طرف اوراسیایی تعلق نگرفته و حقوق ورودی  برای کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با سایر کشورها هیچ تفاوتی ندارد. در واقع ج.ا ایران در خصوص برخی از این اقلام تنها متعهد به عدم افزایش تعرفه شده و در مواردی نیز تعرفه سال 98 از سقف مورد توافق طرفین در سال 2017 پایین تر آمده لذا تعرفه 1398 ملاک عمل قرار گرفته است و تخفیفی به اوراسیا اعطا نشده است.  در مقایسه آمارهای واردات و صادرات در چارچوب موافقتنامه توجه به تفکیک این اقلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است در غیر این صورت آمارها می توانند گمراه کننده و حاوی اطلاعات نادرست باشند.

طبق گزارش دفتر همکاری ایران و اوراسیا در سازمان توسعه تجارت ایران و بر اساس آمارهای گمرک ج.ا اسلامی ایران، واردات ایران از مجموع پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در کل فهرست اعطایی ج.ا ایران به اوراسیا در آبان ماه 1398 (زمان اجرایی شدن موافقتنامه) 91.8 میلیون دلار بوده که از این میزان 60 میلیون دلار (66 درصد) در 170 ردیف کالاهایی بوده که هیچ تخفیف تعرفه ای به اوراسیا تعلق نگرفته است وتنها 31.8 میلیون دلار (34 درصد) امکان استفاده از تخفیف تعرفه ای را داشته اند.

 

واردات ایران از اوراسیا در اقلام ترجیحی (آبان 98)

نکته مهم این است که از 15 ردیف اول واردات از اوراسیا در فهرست اعطایی ایران در آبان ماه 98 (اجرایی شدن موافقتنامه فیمابین) 14 ردیف از جمله ذرت دامی، بذر جو، چوب از تیره سوزنی، گوشت بره،عدس، کاغذ به صورت رول و.... مشمول هیچ تخفیف تعرفه ای به اوراسیا نشده اند. این اقلام عمدتاً مورد نیاز بوده و جز کالاهای اساسی محسوب می شوند و قبل از اجرایی شدن موافقتنامه نیز میزان واردات از اوراسیا در این اقلام بالا بوده و بیش از 75 درصد از واردات ما از این اتحادیه را تشکیل می‌دهند.  

اقلام عمده وارداتی از اوراسیا در فهرست ترجیحات اعطایی ایران (میلیون دلار) (آبان 98)

 

در آبان 98، صادرات ایران به اوراسیا در کل اقلام ترجیحی اعطایی اوراسیا به ایران، حدود 42 میلیون بوده است (در سطح کد شش رقمی). با توجه به اینکه از 503 ردیف اعطایی اوراسیا در 44 کد تثبیت تعرفه صورت گرفته است، میزان تقریبی صادرات کشورمان به مجموع کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، در اقلام تخفیف گرفته شده 36 میلیون دلار (85 درصد) و در تثبیت تعرفه 6 میلیون دلار (15 درصد) است.

در 15 قلم عمده صادراتی به اوراسیا در فهرست ترجیحی تنها یک کد مشمول تثبیت بوده و 14 ردیف دیگر مشمول دریافت تخفیف تعرفه ای از اتحادیه اوراسیا می باشند. در فهرست صادراتی ایران اقلام مهمی مانند پسته، خرما، ، پرتقال، فرش و.. هستند که تعرفه واردات اوراسیا از ایران برای این اقلام صفر شده است.

 

اقلام عمده صادراتی ایران به اوراسیا در فهرست اعطایی اوراسیا (میلیون دلار) (آبان 98)

 

 

 تاریخ انتشار:1398/10/10  ساعت درج:١٣:١٠  شماره خبر:٨٦٤٤  بازدید:658

  نسخه چاپي


خروج