صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
زادبوم در سمینار آشنایی با بازار خدمات فنی و مهندسی
لزوم توجه به خدمات فنی و مهندسی

 

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران در سمینار آشنایی با بازار خدمات فنی و مهندسی و فروش محصولات وابسته، توجه بیشتر به صادرات خدمات فنی و مهندسی را در شرایط خاص حال حاضر، به عنوان یک امتیاز برای کشور توصیف کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در این سمینار اظهار داشت: سالانه رقمی حدود 5700 میلیارد دلار خدمات  در تمام دنیا صادر می‌شود و بیش از 50 درصد صادرات خدمات مربوط به کشورهای در حال توسعه است.

وی با اشاره به محوریت 5 کشور در سمینار خدمات فنی و مهندسی، افزود: در سال جاری که به دلیل شرایط ناشی از تحریم و همچنین سهولت ارتباط با بازارهای کشورهای همسایه، عمدۀ فعالیت‌ای تجاری را با کشورهای همسایه دنبال می‌کنیم، کشورهای قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، ارمنستان و گرجستان جمعاً 7/16 (شانزده و هفت دهم) میلیارد دلار واردات خدمات داشته‌اند.

معاون توسعۀ بازارهای صادراتی بیان کرد: در موافقت‌نامه‌های مهم میان کشورمان و  دیگر کشورها از قبیل اوراسیا، اکو، D8  و سازمان همکاری‌های اسلامی، مبحث خدمات گنجانده نشده که از دلایل مهم آن، نبودن مطالبه از سوی بخش خصوصی است.

زادبوم با تأکید بر اینکه تجارت خدمات در دنیا یک سوم تجارت کالا است، گفت: بر اساس آمار جهانی، صادرات خدمات ایران به دنیا به ارزش 10 میلیارد دلار و واردات خدمات نیز 19 میلیارد دلار بوده است که نشان‌دهندۀ کسری 9 میلیاردی در تراز تجاری این بخش است.

وی همچنین آمادگی کامل معاونت توسعۀ بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران را در خصوص انجام اقدامات لازم برای کمک به توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و شناسایی بازارهای خدمات را اعلام کرد.

گفتنی است، نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه، وزارت خارجه، انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، صندوق ضمانت صادرات ایران، جامعه مهندسان مشاور ایران و بانک توسعه صادرات ایران در این سمینار حضور داشتند.

 

 تاریخ انتشار:1398/05/19  ساعت درج:١٠:١١  شماره خبر:٨٣٥١  بازدید:2962

  نسخه چاپي


خروج