صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در دو ماهه نخست سال 98 رخ داد:
رشد صادرات محصولات معدنی فلزی

 

 

آمار منتشر شده از سوی گمرک ج.ا.ایران حاکی تحقق صادرات 1132 میلیون دلاری  اقلام معدنی فلزی، اعم از مواد و محصولات معدنی فلزی به وزن تقریبی 5 میلیون تن طی دو ماه نخست سال جاری است که در مجموع حدود 75 درصد صادرات کل محصولات معدنی فلزی فروردین و اردیبهشت ماه 98 را به خود اختصاص داده و در مقایسه با مدت مشابه شال گذشته رشد 24 درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، الهه مکری، رئیس گروه معدن و صنایع معدنی، اظهار داشت: در دو ماهۀ نخست سال جاری، شمش فولادی به عنوان مهمترین محصول صادراتی بخش معدنی فلزی به ارزش 342 میلیون دلار و به وزن 911 هزارتن و پس از آن سنگ و کنسانتره آهن به ارزش 214 میلیون دلار صادر شده است.

وی افزود: محصولات طویل فولادی به ارزش 124 میلیون دلار، کاتد مس به ارزش 71 میلیون دلار، سنگ و کنسانتره مس به ارزش 31 میلیون دلار، محصولات تخت نورد شده فولادی به ارزش 55 میلیون دلار  و  شمش روی به ارزش 54 میلیون دلار طی دو ماهه نخست سال 98 از بالاترین ارزش صادرات برخوردار بوده اند.

مکری گفت: در بین بازارهای هدف صادراتی اقلام معدنی فلزی، چین، عراق، اندونزی، ترکیه، تایلند، افغانستان، امارات متحده عربی ، عمان ،غنا و پاکستان ده بازار نخست هدف صادراتی بودند که در مجموع 88% از کل صادرات این بخش را در اختیار داشته اند.

رئیس گروه معدن و صنایع معدنی در تشریح آمار افزایش صادرات به کشورهای اصلی هدف صادراتی بیان داشت: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، چین با 74 درصد، اندونزی با 106 درصد، غنا با 100 درصد و پاکستان با 118 درصد رشد، وارد کنندۀ اقلام معدنی فلزی، اعم از مواد و محصولات معدنی فلزی ایران بوده‌اند.

 

مکری محدودیت‌های داخلی مقرر بر صادرات مواد و محصولات معدنی به ویژه فلزات از ابتدای سال  97 (صادرات مشروط به عرضه محصول در بورس کالا و سهمیه بندی میزان صادرات اقلام فلزی) را یکی از موارد مؤثر بر کاهش صادرات برخی اقلام عنوان کرد.

 وی گفت: الزام به تآمین نیاز صنایع پایین دست به مواد اولیه تولید داخل، اتخاذ تصمیمات مقطعی و یا قطعی در ارتباط با کنترل صادرات بدون مقدمه و مشورت با ذینفعان، عدم ثبات مقررات حاکم بر صادرات اقلام معدنی فلزی و همچنین عوامل و موانع ناشی از تحریم ناعادلانه بر علیه کشورمان، از جمله مشکلات بانکی، حمل و نقل فشار تحمیلی بعضی کشورها بر برخی از بازارهای صادراتی کشورمان، از دیگر مواردی است که تاثیر جدی بر عدم امکان پیشبرد اهداف و برنامه های صادراتی کشور در این بخش داشته اند و البته برخورد سیلقه ای و برداشت متفاوت از مصادیق محدودیتها و سهمیه بندی صادرات در گمرکات کشور نیز مزید بر علت بوده و بعضاً مشکلات جدی را در فرآیند صادرات ایجاد کرده است.

گفتنی است، در بین اقلام معدنی فلزی صادر شده طی همین دوره بیشترین سهم کالا- بازار به ترتیب متعلق به بازارهای چین، اندونزی، افغانستان، عراق، ترکیه و تایلند بوده است.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/05/14  ساعت درج:١٤:٤٦  شماره خبر:٨٣٤٢  بازدید:2250

  نسخه چاپي


خروج