صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
حضور پایدار ایران در بازار سوریه

 

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری سوریه گفت: هدف ما صرفاٌ فروش کالا به سوریه نیست، بلکه هدف بازسازی و نوسازی این کشور است تا پیوند شکل گرفته در دوران مقاومت را به حضوری پایدار در عرصه اقتصادی نیز تبدیل کنیم.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی، با اشاره به حضور همیشگی ایران در کنار سوریه در دوران سخت اخیر گفت: اتفاقات دردناک و تلخ سوریه سبب شد تا پیوندهای ایران و سوریه فراتر از تجارت رفته و به نوعی، ریشه‌های عمیق عاطفی، انسانی، فرهنگی و عقیدتی را هم به هم گره بزند.

وی افزود: در این میان هدف ما فقط برخورداری از بازار سوریه و فروش کالا نیست، بلکه همراهی در بازسازی و نوسازی سوریه‌ای است که از دل خاکستر جنگ دوباره زاده شده و نیازمند حمایت و اراده سازندگی است و از این مجرا پیوندهایی شکل خواهد گرفت که می‌تواند ادامه راه دوران مقاومت باشد و بدیهی است که این حضور پایدار جز با مشارکت در پروژه‌های این کشور در بخش‌های زیرساختی، صنعتی و تجاری ممکن نیست.

مودودی گفت: در این راستا سازمان توسعه تجارت ایران تلاش می کند تا بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت را شناسایی و در اختیار فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران ایرانی قرار دهد و در حوزه تجارت خارجی با روان کردن تجارت و حتی امضای تجارت آزاد مبنایی فراهم کند تا با کمترین اصطکاک این تجارت توسعه یابد.

وی با بیان اینکه در گذشته، سوریه نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار از دنیا واردات داشت، افزود: واردات این کشور بر اثر جنگ‌های رخداده تقریبا به مرز ۸ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده که البته آن زمان ما سهم بالایی از این بازار را برای تامین  محصولات مورد نیاز سوریه نداشتیم و در برهه‌ای از زمان و با بهبود روابط حداکثر تا مرز نیم میلیارد دلار صادرات به سوریه رشد پیدا کرد، اما این رقم سال گذشته به حدود ۱۶۸ میلیون دلار کاهش یافت و لذا ضروری است که بار دیگر این منحنی تغییر کرده و هدف‌گذاری‌ها اصلاح شوند‌.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به توانمندی‌های شرکت‌های خدمات فنی مهندسی افزود: ما صنایع توانمندی داریم که می‌توانند ضمن صادرات تولیدات خود به سوریه بخشی از فرآیند خط تولیدشان را هم به سوریه منتقل کنند و از ظرفیت عضویت این کشور در اتحادیه عرب و ارتباطی که این کشور با سایر کشورهای عربی دارد، حداکثر استفاده را حاصل کنیم.

مودودی با بیان اینکه به راحتی می‌توانیم مرزهای جغرافیای صادراتی خود را گسترش دهیم، اظهار کرد: در حوزه صادرات کالا به سوریه می‌توانیم خیلی زود به رقم یک میلیارد دلار دست یابیم و رسیدن به فراتر از این اعداد هم برای محصولات ایرانی کار سختی نیست.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، آمار تجارت خارجی را علیرغم تحریم‌ها، امیدبخش توصیف کرد و گفت: با وجود اینکه آمار رسمی سه ماهۀ نخست امسال، صادرات 11.5 میلیاردی را نشان می‌دهد که در مقایسه با 11.6 میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته کاهش 1 درصدی داشته‌ایم اما به لحاظ وزنی از 27 میلیون تن صادرات سه ماهۀ نخست سال 97 به رقم 40 میلیون تن در مدت مشابه امسال رسیده‌ایم.

وی بیان داشت: رشد وزنی باید در ارزش صادرات هم مشاهده می‌شد اما به خاطر رعایت حال و تسهیل امور صادرکنندگان در خصوص تعهدات ارزی قیمت پایه گمرک را کاهش داده شد فلذا رشد وزنی صادرات در ارزش آن مشاهده نمی‌شود.

 

 تاریخ انتشار:1398/05/14  ساعت درج:١٣:٤٠  شماره خبر:٨٣٤١  بازدید:2344

  نسخه چاپي


خروج