صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
دومین جلسۀ کمیته کارشناسی شورای عالی توسعه صادرات غیر نفتی برگزار شد

 

 

 دومین نشست کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات غیرنفتی کشور با محوریت بررسی توسعه روابط اقتصادی با کشورهای حوزه عربی همسایه، بررسی مسائل و مشکلات صادرات محصول قیر و بررسی سند توسعه صادرات گردشگری به ریاست حمید زادبوم، معاون توسعه بازارهای صادراتی و با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی و بخش غیر دولتی عضو کمیته کارشناسی در محل سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

 به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این نشست ابتدا آمار تجارت خارجی کشور طی دو ماهه سال جاری توسط مهدی بابایی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و آمار تشریح شد و سپس کمالی اردکانی، سرپرست دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، رشد صادرات به کشورهای همسایه را افزایشی و متوازن توصیف کرد و گفت: واردات کشورهای حوزۀ عربی 550 میلیارد دلار است که سهم ایران تنها 3 درصد از این میزان است.

وی در تشریح مشکلات تجارت با بازارهای کشورهای عربی، استفاده از ظرفیت کمیسیون‌های مشترک را منوط به پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای و زیرساختی و نیز اجرای برنامه های ترویجی دانست و گفت: بدون همکاری دستگاه‌های اجرایی دست اندرکار و در صورت عدم تامین و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، برنامه‌های ترویجی سازمان تأثیر کافی و موثری بر روند توسعه صادرات به این کشورها نخواهند داشت. از مهمترین عوامل زیرساختی مورد نیاز به طور ویژه می‌توان به تسهیل رویه‌های گمرکی، توسعه مناسبات بانکی، تسهیل صدور روادید دوجانبه، توسعه سرمایه گذاری، تسهیل فرآیندها و کاهش هزینه های حمل و نقل حوزه صادرات غیر نفتی اشاره نمود.

همچنین در این جلسه، کلیات سند توسعۀ صادرات گردشگری با حضور تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و مدیران ذیربط این سازمان و نمایندگان جامعه تورگردانان بحث و بررسی شد و مقرر گردید مهمترین نیازمندی ها و الزامات مورد نیاز برای تحقق اهداف پیش بینی شده با همکاری دستگاههای دست اندرکار بررسی و مورد اقدام قرار گیرد. سپس بدری مدیرکل دفتر صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان و دبیر میز محصولات پتروشیمی و پایه نفتی نیز به تشریح مهمترین موانع و مشکلات صادرات قیر پرداختند. تشکلهای تخصصی این محصول در ادامه مهمترین درخواست خود مبنی بر ضرورت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان معتبر محصول قیر طی سال گذشته و سال جاری بر اساس مستندات قانونی و اسناد مثبته ناشی از معاملات انجام شده در رینگ صادراتی بورس کالا را مطرح نمودند که مقرر شد طی جلسه ای در محل بانک مرکزی و با حضور نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت نفت، بورس کالا و تشکلهای تخصصی قیر از جمله انجمنهای قیر اصفهان و هرمزگان و اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی موضوع بررسی و جمعبندی و گزارش مربوطه ظرف یکهفته به دبیرخانه شورایعالی توسعه صادرات غیر نفتی کشور ارسال شود. 

گفتنی است، دستور کار سومین نشست کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات غیر نفتی در سال جاری، بررسی موضوعات مربوط به توسعه روابط تجاری 5 کشور آسیایی به عنوان بازار هدف صادراتی و گزارش برخی دستگاه‌های اجرایی در خصوص برنامه های آنها در حوزه ظرفیت سازی تولیدات صادراتی و برنامه های حمایتی در راستای توسعه صادرات غیر نفتی کشور خواهد بود.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/03/27  ساعت درج:٠٢:٤٣  شماره خبر:٨٢٣٤  بازدید:1600

  نسخه چاپي


خروج