صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
به همت دبیرخانه کمیتۀ مقابله با تهدیدهای تحریم‌ و توسعه تجارت خارجی کشور برگزار شد:
اولین جلسه کارشناسی کمیته توسعه تجارت خارجی کشور

 

 

اولین جلسه کارشناسی کمیته توسعه تجارت خارجی کشور با حضور بخش خصوصی و به ریاست محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مودودی با تأکید بر علاقمندی وزیر صنعت، معدن و تجارت به احیا و فعالیت کمیته توسعه تجارت خارجی کشور اظهار داشت: حضور فعال بخش خصوصی در این کمیته، به عنوان مشاور وزیر، می‌تواند  تجارت خارجی را در مسیر درست  پیشرفت و توسعه هدایت کند.

مرتضی دیلان، دبیر کمیتۀ مقابله با تهدیدهای تحریم‌ و توسعه تجارت خارجی کشور در تشریح اقدامات این دبیرخانه گفت: به منظور احصای مسائل، مشکلات و برنامه‌های عملیاتی استان‌ها مکاتباتی صورت گرفته و همچنین در صدد طراحی مکانیزمی برای تهاتر هستیم.

وی افزود: با جمع‌بندی مطالب و نظرات تشکل‌ها و اتحادیه‌ها مقدمات جلسۀ اصلی کمیته توسعه تجارت خارجی کشور با وزیر صنعت، معدن و تجارت فراهم خواهد شد.

پس از آن، حمید زادبوم، معاون توسعۀ بازارهای صادراتی به موضوع اینستکس و ابهامات موجود در ساز و کار آن، مفاد تفاهم‌نامه سازمان توسعه تجارت ایران با ICT  در خصوص اختصاص مبلغ 8 میلیون یورو به زیرساخت‌های تجاری ایران و تعریف پروژۀ پژوهشی در 15 محور و همچنین تهاتر با 10 کشور انتخابی اشاره کرد.

در ادامه نیز حاضرین و نمایندگان بخش خصوصی موضوعاتی چون برگزاری جلسات و مذاکره با اتاق‌های مشترک کشورهای معاف از تحریم، لزوم توجه به تأمین مواد اولیه ، ایجاد رابطۀ تهاتر با در نظر گرفتن امنیت اقتصادی بنگاه‌ها، ایجاد کمیتۀ فعال برای پیگیری اینستکس، اتخاذ تصمیماتی که عطف به ماسبق نباشد، ثبات نداشتن در قوانین و مقررات، در نظر گرفتن یک استراتژی مشخص، لزوم توجه به مگاپروژه‌ها و مسألۀ تأمین ارز برای آنها  را مطرح کردند.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/12/04  ساعت درج:١١:١٧  شماره خبر:٧٨٦٤  بازدید:1880

  نسخه چاپي


خروج