صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
با هدف توسعه صادرات غیر نفتی؛
تعامل سازندۀ مجلس و سازمان توسعه تجارت ایران

 

 

نشست معاون صادراتی وزیر و ریاست کل و مدیران کل سازمان توسعه تجارت ایران با تعدادی از اعضای هیات مدیره فراکسیون توسعه صادرات مجلس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این جلسه، مجتبی خسروتاج گزارشی از وضعیت صادرات کشور با تاکید بر مسائل کلان ارزی و مشکلات حوزه صادرات ارائه داد و گفت: طی چهار ماهه سال جاری ۱۵.۴ میلیارد ارزش صادرات بوده که نسبت به ۱۳.۴ میلیارد مدت مشابه سال گذشته ۱۴.۷ درصد رشد داشته است و با ۱۵ میلیارد دلار واردات نسبت به ۱۵.۸ میلیارد در مدت مشابه سال گذشته حدود ۴ درصد کاهش ارزشی مشاهده می‌شود.

وی افزود: از این مقدار ۴.۶ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی، نزدیک ۱.۸ میلیارد دلار میعانات گازی و در بخش سایر کالاها نیز ۹ میلیارد دلار بوده است.

خسروتاج گفت: تراز تجاری ۴ ماهه نخست سال جاری مثبت ۲۷۱ میلیون دلار است در حالی که تراز تجاری مدت مشابه سال گذشته منفی ۲.۳ میلیارد بود.

معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: حجم تجارت طی ۴ ماهه نخست امسال  ۳۰ میلیارد دلار برآورد شده که سال گذشته این رقم ۲۹ میلیارد دلار بوده است و  اگر با همین روند ادامه یابد حجم  تجارت خارجی در بخش غیر نفتی به حدود 90 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی گفت: از 20 قلم کالای عمده صادراتی، بیشترین رقم صادرات مربوط به کالاهای پتروشیمی است چون در محصولات پتروشیمی ظرفیت سازی خوبی انجام داده‌ایم .

خسروتاج افزود:  بیست گروه کالایی که عمدتا گروه‌های محصولات پتروشیمی، پایه نفتی و گازی، کانی های فلزی را تشکیل می‌دهد حدود ۵۰ درصد صادرات چهارماهه را شامل می‌شود و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته  ۲۳ درصد رشد داشته که بیانگر دغدغه ما برای تمرکز زدایی از صادرات چند قلم کالا است.

معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به این که20 کشور اصلی هدف صادرات، 90 درصد صادرات ایران را به خود اختصاص داده‌اند، اظهار داشت: در سال گذشته رقم صادرات به 22 کشوری که در آنها رایزن بازرگانی مستقر است به ۳۱ میلیارد دلار رسید که نزدیک ۶۵ درصد سهم صادرات کشور را شامل می شد.

وی افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان سال 97 کاهش واردات و افزایش امیدوار کننده‌ای در صادرات را شاهد باشیم.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران نیز با برشمردن مشکلات حوزۀ صادرات و نیاز به رفع آن برای تحقق رشد 21.7 درصدی صادرات غیر نفتی گفت:

تنش زدایی بین‌المللی  برای توسعه صادرات و جلوگیری از کاهش بازارهای صادراتی، تسهیل برقراری روابط بانکی در خصوص خدمات فنی و مهندسی برای صدور ضمانت نامه‌ها و سرمایه‌گذاری سالانه 65 میلیارد دلار از پیش شرط‌های تحقق صادرات 21.7 درصدی است.

وی افزود: ما در کشور با بحران نبود شرکت‌های بزرگ صادراتی روبرو هستیم و اغلب تولیدات شرکت‌ها در حد ملی، محلی و منطقه ای هستند. مقیاس‌های ما کوچک بوده و ظرفیت سازی برای توسعه صادرات انجام نداده‌ایم که در این زمینه لازم است مجلس پروژه های ملی صادراتی تعریف کند.

مودودی در خصوص تخصیص مشوق های صادراتی اظهار داشت: مشوق‌های صادراتی به صورت پایدار تامین نشده و هر سال علیرغم اعلام اعداد بزرگ پرداخت ها کافی نیست.

وی افزود: امسال نیز مقرر شد از یک درصد از محل تعرفه موثر از واردات کالا غیر از مواد اولیه و دارو مشوق صادراتی پرداخت شود که تاکنون رقم ناچیز 20 میلیارد پرداخت شده است.

سپس محمود بازاری، مدیر کل دفاتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی، صادرات محصولات کشاورزی را طی ۴ ماهه امسال با  ۲۱ درصد رشد  ارزشی  36 درصد رشد وزنی توصیف کرد که از این مقدار صادرات گل و گیاه 52 درصد و صادرات میوه و تره بار94 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است و سهم کل صادرات محصولات کشاورزی طی چهار ماهه نخست امسال حدود 12 درصد از کل صادرات را شامل می شود.

همچنین مسعود کمالی اردکانی، مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی به تشریح آمار صادرات چهار ماهه نخست امسال صادرات محصولات صنعتی و معدنی را با ارزش 9.7 میلیارد دلار  اعلام کرد که نسبت به سال گذشته نشان دهندۀ رشد 16.3 درصدی است.

در ادامۀ این نشست، کریمی، رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت ایجاد شرکت‌های تخصصی مدیریت صادرات برای رونق صادرات، گفت: باید ظرفیت سازی مناسبی در حوزه صادرات ایجاد ه و مشکل صادرکنندگان حل شود، در جریان بررسی برنامه ششم توسعه نیز به موضوع جایزه‌های صادراتی توجه شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فراکسیون توسعه صادرات مجلس ظرفیت مناسبی است تا در تعامل با سازمان توسعه تجارت ایران، زمینه ساز رونق بیشتر صادرات در کشور را فراهم کند که در این راستا شرکت های بین المللی صادراتی و استمرار صادرات کالاهای باکیفیت نیازمند توجه جدی است.

کریمی افزود: ضمن ارتباط بیشتر با تشکل‌های صادراتی، مسائل و مشکلاتی که در نشست مشترک با مسئولان سازمان توسعه تجارت برگزار شد، پیگیری خواهد شد.

فرشادان، دیگر عضو هیات رئیسه فراکسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: باید با رفع بروکراسی های دشوار اداری بستر صادرات را فراهم کرد که می توان از ظرفیت گروه های دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی و سایر کشورها استفاده شود.

اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: در حال حاضر در روند ثبت سفارشات در شهرستان ها مشکلاتی ایجاد شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به این موضوع رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: مسئولان اقتصادی کشور باید راهکارهای افزایش سهم ایران را در بازارهای منطقه و صادرات به این کشورها را بیابند و آن را تقویت کنند.

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: برای توسعه صادرات باید به الزاماتی مانند تولیدات باکیفیت و رقابت پذیر و تعامل با کشورهای مختلف زمینه توسعه صادرات را فراهم کرد. البته مسئولان دست اندرکار صادرات باید با جلوگیری از صادرات کالاهای بی کیفیت از تبلیغ منفی علیه محصولات ایرانی پیشگیری کنند.

گفتنی است، در پایان این نشست، خسروتاج ساختار سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی توسعه صادرات در کشور و نیازهای این سازمان را برای حاضرین تشریح کرد.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/06/06  ساعت درج:٠٩:٥٦  شماره خبر:٧٠١٨  بازدید:1425

  نسخه چاپي


خروج