صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
معاون سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:
کاهش وابستگی سبد ارزی واردات به دلار در تجارت خارجی کشور، یورو ارز غالب است

 

 

آهنگ وابستگی سبد ارزی واردات کشور به دلار، در حال نزول بوده و امروز این وابستگی در پایین‌ترین سطح نسبت به سال‌های گذشته قرار دارد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی با بیان این مطلب افزود: در حالی که تصور عمومی بر این است که پایه پولی تجارت کشور ارز خارجی دلار است، اما آمارها نشان می‌دهند که وابستگی سبد ارزی واردات کشور به دلار تقریباً ناچیز بوده و سهم عمده این مبادلات ارزی به یورو تعلق دارد.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با تحلیل ارزهای مختلف در سبد تجاری کشور طی سال‌های گذشته یادآور شد: در سال 93 سهم دلار از سبد ارزی تجارت کشور حدود 25 درصد بود. اما این میزان بعد از گذشت 5 سال به زیر 7 درصد رسیده است. این در حالی است که سهم 45 درصدی یورو در سال 93، امروز به بیش از60 درصد افزایش یافته است.

مودودی با اشاره به 5 ماه نخست سال جاری از سه ارز دیگر یوآن، وون و روپیه به عنوان ارزهای مهم در سبد وارداتی کشور یاد کرد و گفت: سهم ارزهای یوآن چین، وون کره و روپیه هند به ترتیب 15، 6 و 5 درصد از سبد ارزی تجارت کشور است و 7 درصد باقی‌مانده نیز به سایر ارزها تعلق دارد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران اظهار امیدواری کرد: با توجه به عدم پذیرش رفتار امریکا از سوی کشورهای اروپایی و سایر اعضای گروه 1+5 و نیز از آنجا که دلار، ارز غالب حاکم بر تجارت خارجی کشور نیست و شرکای تجاری ایران نیز بر مبادلۀ یورو و دیگر ارزهای محلی در تجارت با ایران تأکید دارند، امیدواریم که نفوذ آمریکا در محدود کردن مبادلات بانکی دنیا با ایران به حداقل رسیده و باعث تضعیف تحریم‌های یکجانبه و غیرمنطقی ایالات متحده شود.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/06/05  ساعت درج:١٤:٠٥  شماره خبر:٧٠١٤  بازدید:1384

  نسخه چاپي


خروج