صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
ترخیص مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا قبل از پایان تیرماه سال جاری وارد گمرکات کشور شده باشند (گروه‌های کالایی 1 و 2) از طریق بدون انتقال ارز هم می توانند ترخیص شوند

 

 

مجتبی خسروتاج، معاون صادراتی وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با روابط‌عمومی سازمان اعلام کرد: یکی از تصمیمات جلسات بررسی مسائل اقتصادی کشور که در مورخ 31/4/97 اتخاذ شده است و طی نامۀ شماره 13055-97/م مورخ 03/05/97 ابلاغ شده به این قرار است:

" وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان ثبت سفارش از محل بند 9 ماده 38 آئین‌نامۀ اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ترخیص کلیه کالاهای گروه 1 و2 که تا پایان تیرماه 1397 بر اساس تأییدیه گمرک جمهوری اسلامی ایران به اماکن گمرکی وارد شده‌اند را با دریافت شماره قبض انبار از بازرگان فراهم نماید.

در تبصره‌های سه گانه این ماده نیز آمده است:

تبصره 1: واردکنندگان مشمول این بند مکلفند حداکثر تا پایان شهریور 1397 نسبت به ترخیص کالاهای مذکور اقدام نمایند.

تبصره 2: مسئولیت کنترل تاریخ ورود کالا قبل از تاریخ فوق و انطباق شماره قبض انبار مذکور با گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

تبصره 3: با توجه به اینکه کالاهای مذکور در گذشته تأمین ارز شده‌اند واردکنندگان مذکور ادعایی جهت تأمین ارز موارد فوق پس از ترخیص را ندارند.

خسروتاج در ادامه افزود: تصمیم فوق‌الذکر باعث می‌شود در ترخیص محموله‌های دپو شده در گمرکات تسریع گردد. البته بخشی از کالاهای انبار شده در گمرکات ممکن است از محل ثبت سفارش بانکی صورت پذیرفته باشد و متقاضی بخواهد پس از تامین ارز، در قالب ضوابط بانکی و یا در شکل سپرده برات بدون تعهد ترخیص نماید. معهذا، این گزینه بدون انتقال ارز نیز از محل بند 9 ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات برای متقاضیان فراهم است.

وی اضافه کرد که تسهیلات مذکور شامل کالاهای گروه سوم و کالاهای ممنوعه نمی باشد.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/05/07  ساعت درج:١٤:٠٩  شماره خبر:٦٨٤٠  بازدید:1790

  نسخه چاپي


خروج