صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در سه ماهۀ اول سال جاری رخ داد:
افزایش صادرات غیر نفتی ایران به عراق

 

 

طی 3 ماهه اول سالجاری صادرات غیرنفتی ایران به عراق حدود 3 میلیون و 750 هزار تن  به ارزش  بیش از 1 میلیارد و 750 میلیون دلار برآورد می‌گردد که بر این اساس، عراق به عنوان پیشتازترین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد با اعلام این خبر اظهار داشت: در این مدت صادرات ایران به عراق  با 13% رشد ارزشی و 3 درصد رشد وزنی مواجه بوده که نشان‌دهندۀ سهم 15 درصدی ایران در بازار عراق است.

رایزن بازرگانی ایران در عراق افزود: در این دوره 110 رسته کالایی با بیش از 1400 نوع محصول با برندهای مختلف از ایران به عراق صادر شده است که بیشترین کالاهای صادراتی شامل مصنوعات پلاستیکی، کالاهای صنعتی، محصولات زراعی، فراورده‌های لبنی، محصولات ساختمانی با اولویت کاشی و سرامیک، لوازم پاکیزگی و خانه داری، شیرینی و شکلات، رب گوجه فرنگی و قطعات خودرو بوده که در 60 رسته با میانگین ارزش 20 میلیون دلار برای هر رسته ارزیابی شده است.

بهزاد گفت: کمترین ارزش کالاهای صادراتی ایران به عراق در سه ماهه اول سالجاری با ارزش کمتر از 1000 دلار مشتمل بر اقلامی نظیر فرآورده‌های آرایشی، برنج، زرشک، ادویه جات، قند و شکر، سرکه، عدس، چای سبز، نمک، کیف دستی و مجسمه‌های تزیینی بوده است.

گفتنی است، عراق، پس از کشورهای چین و امارات، در ردۀ سه بازار اول هدف صادراتی ایران از آغاز سال جاری تاکنون  قرار دارد.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/04/12  ساعت درج:٠٩:٢٢  شماره خبر:٦٦٨٢  بازدید:1061

  نسخه چاپي


خروج