صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی عراق؛ برونگرایی قدرت محصولات ایرانی

 

 

رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: سرمایه گذاری برای توسعه صنعتی از طریق ایجاد شهرک های صنعتی یک برنامه استراتژیک محسوب می گردد که اجرایی شدن آن در بازار عراق موجب برونگرایی  توان و قدرت فنی محصولات ایرانی است .

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق، با اشاره اهمیت ایجاد مزیت رقابتی در صدور کالاهای ایرانی به عراق اظهار داشت: از آنجا که صنعت به عنوان واحد اصلی تجزیه و تحلیل مزیت ملی همواره مورد توجه دولت‌ها بوده است، لذا، مدل ایجاد شهرک صنعتی برای محصولات ایرانی دارای مزیت برای تولید صادراتی بسیار مهم است.

وی تأکید کرد: ایجاد شهرک‌های صنعتی توسط بخش خصوصی می‌تواند جهت‌سازی مؤثری  برای حضور واحدهای صنایع کوچک و متوسط باشد که با این تجمیع، واحدهای صنعتی این شهرک‌ها، ضمن کاهش فرآیندهای رسیدن کالا به بازار عراق از معافیتهای قانونی و مجوزهای خاص نیز برخوردارخواهند شد .

بهزاد شرط حضور ماندگار کالا در عراق را در گرو نگاه بلند مدت واحدهای تولیدی  به این بازار دانست و گفت: استفاده از فرصت سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی گام مهمی در افزایش صدور کالا به عراق و ثبات در بازار این کشور است  که علاوه بر  کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری به دلیل استفاده از خدمات مشترک، موجب کوتاه شدن فرآیند تولید و بازاریابی خواهد شد.

گفتنی است، مناطقی در شمال، جنوب، غرب و مرکز عراق در  استان‌های بصره، ذی قار، الانبار، نینوی، نجف، سماوه، بابل، واسط  و کربلا شناسایی شده که  مستعد ایجاد شهرک صنعتی هستند، در حال حاضر نیز  به ویژه بخشهای جنوبی  به دلیل موقعیت  جغرافیایی و وضعیت امنیتی مناسب می‌تواند با استان‌های مرزی ایران زمینه ایجاد شهرک صنعتی مشترک داشته باشد .

 

 

 تاریخ انتشار:1397/01/27  ساعت درج:١٠:٥٨  شماره خبر:٦٢٥٨  بازدید:1373

  نسخه چاپي


خروج