صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
در جلسۀ میز داروهای شیمیایی مطرح شد:
میزهای کالایی، مرکز تصمیم‌سازی توسعۀ صادرات

 

میز محصولات دارویی شیمیایی با حضور معاون توسعه صادرات کالا و خدمات، مدیر کل دفتر توسعۀ صادرات محصولات صنعتی و معدنی و نمایندگان تشکل‌ها و شرکت‌های مرتبط برگزار شد.

به گزارش روابط ‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمدرضا مودودی، معاون توسعۀ صادرات کالا و خدمات با تأکید بر نقش محوری میزهای کالا و خدمات اظهار داشت: میزهای کالا و خدمات مرکز اصلی تصمیم‌سازی در زمینۀ توسعۀ صادرات و یافتن راهکارهای مناسب است.

وی با اشاره به ظرفیت‌سازی‌های صورت گرفته در خصوص تولید داروهای شیمیایی گفت: چشم‌انداز و مرز توانایی‌های این صنعت، قطعاً بیش از آن چیزی است که در آمار مشاهده می‌کنیم. بنابراین، نیاز به تلاش بیشتر برای بهبود تراز تجاری احساس می‌شود.

در ادامۀ این جلسه، مسعود کمالی اردکانی، مدیر کل دفتر توسعۀ صادرات محصولات صنعتی و معدنی با تبیین ضرورت افزایش سهم بازار ایران در آمار جهانی تجارت داروهای شیمیایی گفت: در طول 5 سال گذشته از حدود 500 میلیارد دلار حجم واردات جهانی دارو، سهم ایران 150 میلیون دلار در صادرات این محصول بوده است.

همچنین در این جلسه، نمایندگان بخش خصوصی و تشکل‌ها از مسائلی چون ایجاد و تقویت زیرساخت‌های آزمایشگاه های مرجع و مطابق با استانداردهای جهانی، آزاد کردن قیمت داروهای تولید داخل، نوسازی ماشین آلات، به روز رسانی GMP  و مشکلات ثبت دارو و عدم انعقاد تفاهم‌نامه‌های دارویی بین دولت‌ها به عنوان مشکلات عمده بر سر راه صادرات محصولات دارویی شیمیایی یاد کردند.

گفتنی است، روسیه، عراق، آلمان، افغانستان و سوریه از جمله مهمترین بازارهای صادراتی ایران در این محصول هستند.

 

 

 تاریخ انتشار:1396/10/13  ساعت درج:١٣:٠٨  شماره خبر:٥٤٦٥  بازدید:1196

  نسخه چاپي


خروج