صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
افزایش سهم ایران در بازار عراق

 

 

صادرات ایران به عراق در چهارماهۀ نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 5/6 درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ابراهیم محمد رضازاده، دبیر میز عراق با اشاره به  صادرات رو به رشد ایران به عراق گفت: بر خلاف ایران، صادرات دیگر کشورها به دلایل لجستیکی و سیاسی به عراق کاهش محسوسی داشته است همچنان‌که طی 3 سال صادرات ایران از 9 به 19.7 درصد افزایش و صادرات ترکیه حدود 5/4 میلیارد دلار کاهش داشت.

وی افزود: عمده افزایش صادرات مربوط به دو سال اخیر و به ویژه محصولات کشاورزی و مواد غذایی است که 37% از کل حجم صادرات غیر نفتی ایران به عراق را تشکیل می‌دهد.

رضازاده یکی از الزامات توسعۀ صادرات را فرهنگ‌سازی خواند و گفت: بازار داخل آنقدر برای اکثر شرکت‌ها جذاب بوده است که برای صادرات برنامه‌ریزی دقیق و بلند مدت انجام نداده‌اند و از طرفی قدرت رقابت افزایش و قیمت تمام شده نیز باید کاهش داشته باشد تابتوان به اهداف صادراتی مورد نظر در بازار هدف رسید.

دبیر میز عراق و رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با اعلام اینکه امور بانکی بدون هیچ مشکلی در معاملات تجاری ایران و عراق انجام می‌گیرد، افزود: با بررسی مدل سرمایه‌گذاری کشورهای موفق، و با حضور پررنگ بخش خصوصی می‌توانیم الگوی مناسبی برای پیشرفت در بازار عراق داشته باشیم.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1396/07/03  ساعت درج:١٣:٥٤  شماره خبر:٥١٣٥  بازدید:3327

  نسخه چاپي


خروج