صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
زادبوم در نشست اتاق تعاون عنوان کرد:
تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی رویکرد سازمان توسعه تجارت ایران

 

معاون وزیر صمت و ریيس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست اتاق تعاون ایران، تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی را شعار اصلی سازمان توسعه تجارت ایران توصیف کرد و اظهار داشت: با همکاری و تعامل نزدیک تشکل‌ها و سازمان توسعه تجارت ایران، به عنوان بازوی اصلی توسعۀ تجارت، می‌توان مسیر پیش رو را با ضریب موفقیت بیشتری طی کرد.

یه گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در این نشست که با حضور تعدادی از رؤسای اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و کمیسیون‌های تخصصی اتاق تعاون برگزار شد، تجارت را جبهۀ اصلی جنگ تحریم خواند و گفت: برای طی کردن این مسیر در شرایط ویژۀ امروز، همکاری تشکل‌ها با سازمان توسعه تجارت ایران ضروري است.

وی با تأکید بر تشکل‌گرایی و قانون‌گرایی اين دو را شعار اصلی سازمان توسعه تجارت ایران توصیف کرد و اظهار داشت: با همکاری و تعامل نزدیک تشکل‌ها و سازمان توسعه تجارت ایران، به عنوان بازوی اصلی توسعۀ تجارت، می‌توان مسیر پیش رو را با ضریب موفقیت بیشتری طی کرد.

زادبوم به تبیین استراتژی‌ها و برنامه‌های سازمان توسعه تجارت ایران پرداخت و افزود: نقشۀ راه تنظیم بازار و نقشۀ راه توسعۀ صادرات به عنوان اولویت‌های نخست در دست تدوین است و اگر این دو سیاست بر هم منطبق باشند و نقطۀ تعادلی میان آنها برقرار شود،  نگرانی صادرکنندگان برای ممنوعیت‌ها و عوارض نیز مرتفع خواهد شد.

معاون وزیر و ريس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به اینکه توسعه صادرات به کشورهای همسایه و شرکای تجاری از جمله هند و چین در دستور کار قرار دارد  گفت: یکی از برنامه‌های ما تا سال 1400 افزایش سهم  بازار در کشورهای همسایه از 2 به 4 درصد است اگرچه این بازارها تا 1000 میلیارد دلار واردات دارند اما بخشی از واردات آنها ممكن است در فهرست پتانسيلهاي صادراتي ما نباشد از قبیل موبایل و دستگاه‌های الکترونیک .

زادبوم تأکید کرد: علیرغم مشکلاتی که برسر راه  تجارت بود، آسیب زیادی به تجارت کشور وارد نشد زیرا ما و کشورهای همسایه نیاز متقابل به یکدیگر داریم. 

وی بیان داشت: در 6 ماه ابتدای امسال اگرچه حدود 10 درصد صادرات ما از نظر ارزشی کاهش یافته است اما صادرات ما به لحاظ وزنی 22.5 درصد افزایش داشته که این امر نشاندهندۀ ادامۀ تبادلات تجاری ما با کشورهای همسایه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رييس کل سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به اینکه در حال حاضر با کشور سوریه تجارت آزاد برقرار است و مشغول مذاکراتی با پاکستان نیز هستیم، اظهار داشت: موافقتنامه موقت ترتیبات منطقه آزاد تجاری ایران با اوراسیا نیز از 5 آبان اجرایی می‌شود و یک سال بعد از اجرای آن و ظرف 3 سال تلاش خواهیم کرد تا تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا داشته باشیم.

 

 تاریخ انتشار:1398/07/14  ساعت درج:١٧:١٣  شماره خبر:٨٤٦٢  بازدید:1283

  نسخه چاپي


خروج