صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
راه سخت توسعه صادرات بدون توسعه برند

 

 

علیرغم وجود ظرفیت­های بالقوه و بالفعل و نیز مزیت­های اقلیمی، تاریخی، فرهنگی، صنعتی و علمی که در ایران وجود دارد، یکی از مهمترین دلایلی که محصولات و خدمات صادراتی ایران چندان که باید سهم از بازار جهانی ندارد، علاوه بر کمبود ظرفیت محصولات صادراتی، نبود تعریف و معرفی برند ملی ایران در صحنه بازار جهانی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در ادامه سلسله نشست­های هفتگی «توسعه روابط و دیدگاه­های سازمانی»، ­مابین مدیران و کارشناسان سازمان توسعه تجارت، محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این مطلب به اقدامات سازمان در جهت مأموریت قانونی محوله به آن اشاره کرد و افزود:جایگاه هر کشوری در فهرست ارزیابی­شده­ توسط مؤسسات بین­المللی معتبر جهانی به طور خلاصه از حاصل ضرب «ارزش برند» هر کشور در «GDPl» آن کشور حاصل می­شود و ایران از جمله کشورهای معدودی است که با وجود دارا بودن GDP بالا، امّا جایگاه و رتبه آن در بین کشورهای جهان پایین­تر از رتبه GDP آن است و این يعني، ضعف برندینگ ایران، عامل تضعیف دیگر شاخص­های مثبت این کشور نیز شده است.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: تقویت و توسعه بازارهای صادراتی ایران بیش از هر چیز، نتیجه تکمیل زنجیره­ای است که سه حلقه اصلی دارد: اولین آن برند ملی، دیگری برند بنگاه و محصول و بالاخره برندسازهای حرفه­ای است.

وی در ادامه افزود: بدون تعریف و ایجاد یک چتر از نام نشان ایرانی، هر تولید داخلی با چالش جدی در کسب بازارهای خارجی مواجه خواهد بود و ما ناگزیریم که قبل از معرفی محصول، برند ایران را به درستی معرفی و تبلیغ کنیم تا مصرف­کننده خارجی درک درست و روشنی از توانمندی­ها و قابلیت­های صنعتی و فنی ایران پیدا کند و بپذیرد که ایران کشوری است با قابلیت­های علمی و تکنولوژیکی که توان تولید بسیاری از محصولات با کیفیت و رقابتی را دارد.

مودودی تأکید کرد: تقویت و توسعه نام نشان ملی ایران نیازمند تعریف و تبیین هویت رقابتی ایران به ویژه در حوزه مزیت­های رقابتی کشور در عرصه بین المللی بوده که متأسفانه تا به امروز مورد غفلت قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: «تکمیل حلقه دوم که توسعه و بلوغ نام نشان های تجاری محصول و نیز بنگاه تولیدی است، پس از تکمیل حلقه اول، آسان­تر و سریع­تر رخ می­دهد. به این معنی که با بسترسازی در فضای بین‌المللی، ورود محصولات و بنگاه­های ایران به بازارهای جهانی تسهیل شده و امکان ایجاد ارتباط مؤثر میان مشتری خارجی و تولیدکننده صادراتی ایرانی فراهم می­شود و شرایط برای تسریع در توسعه بازار تولیدات وطنی بهبود می­یابد.

مودودی با بيان اين كه برندسازی فقط در تبلیغات رسانه­ای خلاصه نمي‌شود گفت: نه تنها بايد محصولات و خدمات به روز شده و از کیفیت و قیمت رقابتی برخوردار شوند بلكه بايد بستر حقوقی و زیرساخت­های مناسب برای توسعه بازار این محصولات به گونه­ای فراهم شود که انگیزه بخش خصوصی برای حضور در عرصه توسعه نام نشان تجاری افزایش پیدا کند.

به گفته وي، اصلاح قوانین در جهت تقویت برندینگ در کشور، تعریف مشوق ها و چتر حمایتی حقوقی مناسب، اعطای امتیازات ویژه برای برندهای داخلی و تعیین شاخص­های برند، از جمله اقدامات و مأموریت­هایی است که می­تواند گرایش بخش خصوصی به برندسازی را تقویت کند.

معاون توسعه صادرات کالا و خدمات با اشاره به اين كه طبق مصوبه هیأت  وزیران در سال 94، مسئولیت توسعه نام نشان تجاری در کشور و انتخاب برندهای برتر ایرانی به سازمان توسعه تجارت ایران تفویض شده است تاكيد كرد: با این وصف برای ترویج فرهنگ نام نشان ملی ایران، باید تمام دستگاه­های حاکمیتی حول این محور گردهم آمده و از نهضت برندسازی به جای فقط برگزاری جشنواره انتخاب برندهای برتر، حمایت کنند. چرا که ما بیش از انتخاب برندها، به ترویج فرهنگ برندسازی در کشور نیاز داریم.

مودودی خاطرنشان ساخت: تربیت برندسازهایی که با دانش مهندسی ارزش و بهبود کیفیت محصول آشنا بوده، تبلیغات خلاقانه و حرفه­ای را بشناسند و روندهای جهانی رقابت را در فضای بین المللی درک کنند و مراحل گام به گام چگونگی برندشدن واحدهای صنعتی و خدماتی را بدانند، از جمله وظایفی است که جایگاه و نقش سازمان توسعه تجارت در بازرگانی داخلی و خارجی کشور را بهبود می­دهد.

وی ابراز خشنودی کرد که در این زمینه تمام ارکان نظام اعم از دولت، بخش خصوصی، رسانه­های جمعی از جمله صدا و سیما، مطبوعات و شرکت­های بزرگ تبلیغاتی داخلی حول توسعه نام نشان ملی ایران به توافق رسیده اند و آمادگی خود را جهت مشارکت در ارتقای ارزش و جایگاه برند ایرانی، اعلام کرده اند.

 

 

 تاریخ انتشار:1396/10/19  ساعت درج:١١:٣٦  شماره خبر:٥٥٠٤  بازدید:1513

  نسخه چاپي


خروج