صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم روز صادرات استان قم تاکید کرد:
مشوق های صادراتی باید به صورت پایدار در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد

 

 

 

 

مشوق های صادراتی بایستی به صورت پایدار در بودجه سنواتی دولت تعریف شود تا صادرکنندگان بتوانند بر اساس آن برنامه صادراتی خود را تدوین کرده و روی این حمایت حساب کنند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قم با حضور دکتر علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی برگزار شد و طی آن از 16 صادرکننده برگزیده قم با اهدای لوح تجلیل و قدردانی شد.

دکتر لاریجانی در این مراسم با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که گرایش کشور به صادرات را روشن کرده است، یادآور شد: سیاست‌های صادرات در سند چشم انداز و اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته و محور اقتصاد مقاومتی، صادرات است و لذا اهمیت آن نیز بر دولت و مجلس پوشیده نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در چند سال اخیر تلاش‌های زیادی شده که رفع موانع کسب و کار و بخش تولید در قانون محور قرار گیرد، افزود: مجلس شورای اسلامی ماده‌هایی به لایحه رفع موانع خروج از رکود دولت اضافه کرده است که در آن به توسعه صادرات غیرنفتی تأکید شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی توجه جدی به توسعه صادرات و ایجاد وحدت فکری در کشور را راه نجات اقتصاد و باروری اقتصاد ملی دانست و تاکید کرد: وقتی قوانین و سیاست‌ها نوشته می‌شوند شاهد چالش در همگرایی فکری هستیم که ما را با مشکلاتی دچار می‌کند. برخی گرایش‌ها مانع از مردمی‌کردن اقتصاد در کشور می‌شد اما الان در دولت و مجلس بین رجال ملی کشور و صاحب نظران اقتصادی کشور همگرایی لازم وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که بعضی از مشکلات و گرفتاری‌های اقتصادی کشور که میراث شرایط اقتصادی گذشته هستند، با همگرایی و عزم ملی رفع شوند و در ادامه یادآوری کرد: بعضی آفت‌ها و مشکلات اقتصادی که در گذشته وجود داشته در دولت یازدهم هم رفع نشده اند که موضوع مشوق ها و جوایز صادراتی و مطالبه بخش خصوصی از دولت در این خصوص از آن جله اند.

دکتر لاریجانی با اشاره به عملکرد نامطلوب بانک ها گفت: بانک‌ها در گذشته بار زیادی را متحمل می‌شدند ولی اکنون وقتی از آنها برای حمایت از بخش خصوصی کمک خواسته می‌شود دست به عصا حرکت می‌کنند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های جدید مانع رونق تولید می‌شوند، از فربه‌شدن دولت انتقاد کرد و افزود: بخش قابل توجهی از منابع کشور صرف سیستم دیوانی می‌شود ولی اگر دولت کوچک شود صرفاً به سیاست گذاری می‌پردازد و در این صورت به بخش تولید کمتر گیر داده می‌شود.

وی خواستار همگرایی بیشتر اعضای اتاق بازرگانی و دولتمردان در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور شد و تاکید کرد که فضای کشور از نظر سیاسی و رسانه‌ای باید پشتیبان بخش تولید و صادرات باشد.

به اعتقاد رئیس مجلس شورای اسلامی سیاست کشور در مسائل منطقه‌ای از یک پختگی برخوردار است ولی در مسائل اقتصادی از پختگی لازم برخوردار نیست.

وی رشد اقتصادی 3 درصدی را برای جمهوری اسلامی ایران که می‌خواهد آرمان‌های خود را به دیگران توصیه کند مطلوب ندانست و اضافه کرد: اگر قرار باشد به صادرات نفتی متکی باشیم در این بخش آسیب‌پذیر خواهیم بود. مسئولان کشور هم توجه دارند که اگر اقتصاد ما درون‌زا نباشد می‌تواند مورد سوء‌استفاده دیگران قرار گیرد.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1396/09/12  ساعت درج:١٤:٢٤  شماره خبر:٥٣٢٨  بازدید:1819

  نسخه چاپي


خروج